Gündem:
banner175
Hıfzıssıhha Meclisi'nden yasak açıklaması
Denizli İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi, Vali Ali Fuat Atik başkanlığında toplandı, koronavirüsle mücadeleye ilişkin alınan yeni kararları değerlendirdi. 

29 Mart 2021 günü Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında toplanan Cumhurbaşkanlığı Kabinesi’nde alınan kararların değerlendirildiği Hıfzıssıhha Meclisi’nce yeni kurallara ilişkin ayrıntılı açıklama yapıldı. 


Yeni bir karar alınıncaya kadar yeni belirlenen risk gruplarına göre Denizli’nin yüksek risk grubunda yer aldığının ifade edildiği açıklamada sokağa çıkma kısıtlamasının yeniden değerlendirildiği bildirildi. 

Buna göre; hafta içi günlerde 21.00-05.00 saatleri arasında sokağa çıkma kısıtlaması uygulamasına devam edilmesine, hafta sonlarında sokağa çıkma kısıtlamasının Cuma 21.00-Cumartesi 05.00 saatleri arasıyla Cumartesi günü saat 21.00’de başlayıp Pazar gününün tamamını kapsayıp Pazartesi günü saat 05.00’de bitecek şekilde uygulanmasına karar verildi.

Sokağa çıkma kısıtlamaları sırasında İçişleri Bakanlığı’nın 30.11.2020 tarih ve 20076 sayılı Genelgesi ile belirlenen “Sokağa Çıkma Kısıtlamasından Muaf Yerler ve Kişiler Listesinde” yer alan istisna/muafiyetler ile sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan süre ve günlerde şehirlerarası seyahat edilmesine dair usul ve esasların uygulanmasına aynı şekilde devam edilmesine karar verildiğinin bildirildiği açıklama şu ifadelere yer verildi:

KAFELER VE LOKANTALARDA DURUM
Yeme-içme yerleri (lokanta, restoran, kafeterya, pastane, tatlıcı vb.) ile dernek lokali, kıraathane, çay bahçesi gibi işyerlerinin; Sağlık Bakanlığı Covid-19 Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberinde yer alan mesafe koşullarına (masalar ve koltuklar arası) göre açık ve kapalı alanlar için ayrı ayrı olacak şekilde % 50 kapasite sınırlaması ile mekanda bulunabilecek masa-koltuk sayısı ve aynı anda bulunabilecek azami kişi sayısı tespit edilerek ve HES kodu sorgulaması yapılarak, 07.00-19.00 saatleri arasında müşteri kabul edebilmelerine, ancak bu işyerlerinde bir masada en fazla 2 kişinin aynı zamanda oturmasına izin verilmesine.

Yeme-içme yerlerinin 19:00-21.00 saatleri arasında paket servisi veya gel-al şeklinde, 21.00-24.00 saatleri arasında ise sadece paket servis şeklinde, tam gün sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan Pazar günleri ise 10.00-20.00 saatleri arasında sadece paket servis şeklinde hizmet verebilmelerine. 

GENEL KURULLAR İÇİN YENİ KARAR YOK
Sivil toplum kuruluşları, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ve bunların üst kuruluşları ile birlikler ve kooperatifler tarafından düzenlenecek genel kurul dahil kişilerin bir araya gelmesine neden olan her türlü etkinliklere dair İçişleri Bakanlığının 02.03.2021 tarih ve 3514 sayılı Genelgesi ile belirlenen usul ve esasların süregelen uygulanmasına aynen devam edilmesine. 

DÜGÜN VE NİKAH TÖRENLERİ
Nikah ve nikah merasimi şeklindeki düğünlere İçişleri Bakanlığının 02.03.2021 tarihli ve 3514 sayılı Genelgesi ile belirlenen usul ve esaslara istinaden kişi başı minimum 8 m² alan ayırmak, katılımcı sayısı 50’yi geçmemek ve 1 saatle sınırlı olmak üzere devam edilmesine, ancak bu hafta sonu (4 Nisan 2021) uygulanacak sokağa çıkma kısıtlaması kapsamında Pazar günü için daha önceden tarih almış nikah veya nikah merasimi şeklindeki düğünlere katılacaklar (katılımcı sınırlamasına uygun olmak kaydıyla) için muafiyet uygulanmasına.

HALI SAHA, SPOR TESİSLERİ, İNTERNET KAFE VE MASAJ SALONLARINDA DURUM
Halı saha, yüzme havuzu vb. tesislerin İçişleri Bakanlığının 02.03.2021 tarihli ve 3514 sayılı Genelgesi ile belirtilen usul ve esasların (09.00-19.00 saatleri arasında faaliyet göstermesi, girişlerde HES kodu uygulanması ve seyirci/refakatçi/misafir alınmaması kaydıyla) süregelen uygulanmasına aynen devam edilmesine.

İnternet kafe/salonu, bilardo salonu, lunapark, hamam, sauna, masaj salonu gibi yerlerin süregelen uygulamaya uygun şekilde; % 50 kapasite sınırına uymak ve HES kodu sorgulaması yapmak kaydıyla 07.00-19.00 saatleri arasında faaliyette bulunabilmelerine.

EV ZİYARETLERİNE DİKKAT!
Salgının bulaşmasında önemli bir kaynak olduğu tespit edilen aile ve akraba ziyaretleri gibi ev içi etkinliklerin sınırlandırılmasına yönelik bilgilendirme faaliyetlerinin tüm kamu/özel   kurum ve kuruluşlarımız  tarafından ağırlık verilmesine.

SİNEMA SALONLARINA YASAK 1 AY DAHA UZADI
İçişleri Bakanlığının 30.03.2021 tarihli “Sinema Salonlarının Faaliyetlerinin Ertelenmesi” konulu yazısına istinaden; İçişleri Bakanlığının 24.02.2021 tarihli “Sinema Salonlarının Faaliyetlerinin Ertelenmesi”  yazısına binaen 1 Nisan 2021 tarihine kadar sinema salonlarının faaliyetlerine ara verilmiş ve İl Umumi Hıfzıssıhha Meclis Kararları alınmıştı. Gelinen aşamada salgınla mücadelede alınan tedbirlerin devamının sağlanması ve desteklenmesi amacıyla sinema salonlarının faaliyetlerine 12 Mayıs 2021 tarihine kadar ara verilmesine.

Uygulamalara 30.03.2021 tarihi itibariyle geçilmesine; uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesine ve mağduriyete neden olunmamasına, alınan kararlara uymayanlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun ilgili maddeleri gereğince idari işlem tesis edilmesine ve konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195 inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılmasına oy birliğiyle karar verilmiştir.”


 
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

DİKAB, ‘Yarının İş Kadınları Bugünün...
Denizli İş Kadınları Birliği Derneği (DİKAB) gelenekselleşen ‘Yarının İş Kadınları Bugünün Gençleri’...

Haberi Oku