banner175
Denizli Protokolü'nden 8 Mart mesajları

Denizli protokolü de 8 Mart Dünya Kadınlar Günü ile ilgili mesajlar yayınlayarak bu özel günü kutladı.

İşte Denizli protokolünün o mesajları;

ALİ FUAT ATİK (DENİZLİ VALİSİ)
Bir toplumun gelişmişlik düzeyinin en önemli ölçütlerinden biri, o toplumda kadına gösterilen saygı ve kadınların ekonomik, sosyal, siyasal, kültürel hayattaki yeridir.
Kadınlarımız, toplumsal yaşamın ayrılmaz bir parçası, toplumun temelini oluşturan ailenin en önemli mihenk taşıdır. Aile birliğinin en önemli unsuru olan kadınlarımız; bütün bir nesli yetiştirip şekillendiren, aynı zamanda hayatın her alanında üstlendikleri toplumsal görevleri başarı ile yerine getiren ülkemizin gelişmesi ve muasır medeniyetler seviyesine ulaşmasında büyük katkı sağlayan en kıymetli varlıklarımızdır.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü; tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de sevgiyi, üretkenliği ve duyarlılığı temsil eden kadınlarımızın başarılarını kutladığımız önemli bir gündür.
Ülkemizde, kadın haklarına geçmişten bu yana büyük önem verilmiş olup Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, Türk kadınının siyasi ve toplumsal hayatta birçok dünya devleti kadınından önce söz sahibi olmasını sağlamıştır.

Bugün kadınlarımızın karşı karşıya kaldığı en büyük sorun, hepimizi derinden üzen kadına yönelik şiddettir. Şiddetin hiçbir türü insanlık onuruyla bağdaşmazken kadına yönelik şiddet asla kabul edilemez.

Kadına yönelik şiddetin sona ermesi toplumun tüm kesimlerinin birlikte hareket ederek, duyarlılığının artması ile mümkündür.
Kadınlarımızın bizim için çok kıymetli ve önemli olduğunu bir kez daha belirtirken bizi biz yapan, sevginin, şefkatin temsili olan kadınlarımızın, “8 Mart Dünya Kadınlar Gününü” kutluyor, en derin saygılarımı sunuyorum.

CAHİT ÖZKAN (AK PARTİ GRUP BAŞKANVEKİLİ VE DENİZLİ MİLLETVEKİLİ)
“Cenneti annelerin ayakları altına seren bir inancın, cinsiyetler arası adaleti şiar edinmiş bir geleneğin mensubu olarak bizler, kadın ve erkeğin karşılıklı adalet ve hakkaniyet içinde yeryüzünü birlikte imar edeceğine inanıyor ve bunun için çabalıyoruz. Bu anlayışla, AK Parti olarak göreve geldiğimiz günden bu güne, iş dünyasında, eğitimde, sağlıkta ve diğer tüm alanlarda kadınların statüsünü hak ve adalet eksenli bir anlayışla yükseltmek için önemli çalışmalara imza attık.
Kadın istihdamının önündeki engelleri kaldırarak, kadını hayatın her alanında hak ettiği konuma çıkartacak tedbirleri aldık, imkânları sağladık. En önemlisi de toplumumuzun huzuru, geleceğimizin teminatı için aile birliğinin güçlenmesi yönünde politikalar yürüttük. Kadına yönelik şiddetle mücadelemizi de çok yönlü, bütüncül bir yaklaşımla “sıfır tolerans” ilkesi ile sürdürüyoruz. Bu amaçla, birçok anayasal ve yasal reformlar gerçekleştirdik.

2012’de, 81 ilimizde açtığımız Şiddeti önleme ve izleme merkezlerimizde bugüne kadar 160 binden fazla kadına, 10 bin erkeğe ve 20 bin çocuğumuza hizmet verdik. 2021–2025 yıllarını kapsayan dördüncü Kadına Yönelik Mücadele Ulusal Eylem Planı’nı hazırladık. Çünkü kuşu ölen bir çocuğa taziyeye giden bir peygamberin ümmeti olarak bizler, şiddetin her türlüsüne karşıyız. Bu düşüncelerle, şiddet kurbanı olan, görevleri başında katledilen ve ülkemizin bekası, milletimizin istikbali için şehit olan tüm kadınlarımızı şükranla yâd ediyor; her birine Allah’tan rahmet diliyorum. Canlarından çok sevdikleri çocuklarını, eşlerini, babalarını, kardeşlerini vatan uğruna toprağa veren şehit yakınlarımıza sabır temenni ediyor, tüm kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü tebrik ediyorum.”

OSMAN ZOLAN (DENİZLİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI)
“Kadınlar bizim her şeyimiz. Bizlerin baş tacı; annemiz, hayat arkadaşımız, kızımız, kardeşimiz, arkadaşımız ve ömrümüze mana katan varlıklardır. Geçmişimizden bugüne dek milletimizin var olmasında büyük rol oynayan, Fatma Yıldız’dan Şerife Bacı'ya, Hayme Hatun'dan, Nene Hatun'a, kadar bugünlere gelmemizde büyük kahramanlıklar gösteren tüm kadınlarımızı rahmet ve minnetle anıyorum.

Denizli Büyükşehir Belediyesi olarak üzerimize düşen sorumlulukları en iyi şekilde yerine getirmeye, kadınlarımızı her platformda desteklemeye ve pozitif ayrımcılık anlayışı ile yanlarında olmaya devam ediyoruz. Bu vesilelerle başta tüm şehit anneleri ve eşleri olmak üzere; yaşamın her anında her türlü fedakârlıkta bulunan, yokluğumuzu ve sıkıntılarımızı paylaşan, her zaman yanımızda olan tüm fedakar kadınlarımızın ve attığım her adımda en büyük destekçim olan eşim ve kızlarımın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü kutluyorum.”

AHMET KUTLUHAN (PAMUKKALE ÜNİVERSİTESİ REKTÖRÜ)
“Kadınlarımız, gelecek nesillerin şekillendirilmesinde önemli bir yapı taşıdır...”
Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kutluhan, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü münasebetiyle duygu ve düşüncelerini paylaştı. Rektör Kutluhan, yayımladığı mesajda, Türk kadınının tarih boyunca önemli görevler üstlendiğini ve kurulan bütün devletlerde çok büyük emekleri bulunduğunu belirterek, özellikle kadınlarımızın Kurtuluş Savaşı’ndaki kahramanlıklarının hatırlanması gerektiğini belirtti. Kadınlarımızın geleceğimizin inşasında bilim, ekonomi, sanat, spor ve hayatın diğer tüm alanlarında üstlendikleri sorumluluklar ile en önemli yapı taşlarından biri olduğunu ifade eden Rektör Kutluhan, “kadınlarımız; sevgisi, hoşgörüsü, fedakârlığı ve ürettiği değerler ile geleceğimizin şekillendirilmesinde önemli görevleri yerine getirmektedir. Aile mefhumunun temel yapı taşı olan kadınlarımız gelecek nesillerin de şekillendirilmesinde önemli bir yere sahiptir. Son yılların kanayan yarası olan kadına yönelik şiddet asla kabul edilemez. Kadına yönelik ister fiziksel isterse psikolojik olsun, her türlü şiddet vakalarını 8 Mart Dünya Kadınlar günü vesilesiyle bir kez daha güçlü bir sesle kınıyorum. Başta şehit ve gazilerimizin anneleri ile eşleri olmak üzere yüreklerindeki sevgi, şefkati ve fedakârlığı karşılıksız veren, üreten, eğiten, yetiştiren, dünyayı sevgileri ile güzelleştiren bütün kadınlarımızın ‘8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü en içten dileklerimle kutluyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum.”

AVNİ ÖRKİ (PAMUKKALE BELEDİYE BAŞKANI)
“Türk toplumunda kadına verilen değer her zaman çok büyük oldu. Cumhuriyetimizin kuruluşundan, günümüze kadar ülkemizde kadınlarımız ekonomik, sosyal ve siyasal yaşamda etkin bir rol üstlenerek, her alanda başarılı çalışmalara imza atarak ülkemizin kalkınmasına katkı sağlamışlardır. Pamukkale Belediyesi olarak bizler de her zaman kadınlarımızın yanında yer alarak, kadınlarımızın aktif iş hayatına dahil olabilmeleri önemsedik. Kadınlarımızın kendi ayakları üzerinde durabilmeleri, aile ekonomilerine katkı sağlayabilmeleri için belediyemiz bünyesinde ücretsiz olarak birçok branşta kurslar açtık, açmaya da devam ediyoruz. Kadınlar gününde bir kez daha vurgulamak isterim ki; Pamukkale Belediyesi olarak kadınlarımıza uygulanan her türlü şiddetin karşısındayız. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi; kahraman Türk kadını yerlerde sürüklenmeye değil, omuzlar üzerinde göklere yükselmeye layıktır. Bu duygu ve düşüncelerle başta ilçemizdeki kadınlar olmak üzere tüm kadınlarımızın Dünya Kadınlar Günü’nü kutlarım.”

ŞENİZ DOĞAN (MERKEZEFENDİ BELEDİYE BAŞKANI)
“Kadınların hem yerelde hem de uluslararası alanda gerçekleştirmiş olduğu tüm mücadelelerin ürünüdür 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü. Amerika’da dokuma işçisi kadınların ayrımcılığa, haksızlığa ve fazla çalıştırılmaya karşı gösterdiği tepki ve mücadele ile başlayan ve dünyadaki tüm kadınların büyük önem vererek andığı sınırları aşmış uluslararası bir gündür 8 Mart. Çalışan, hayatı güzelleştiren, hayata farklı açıyla bakan kadınlarımızın birlik ve mücadele gününü ülkemizde şiddet, cinayet, tecavüz, taciz ve mağduriyet olaylarının gölgesinde anıyoruz. Kadın ile erkeğin eşit olduğu her ülkede yaşam kalitesi ve gelişmişlik düzeyi yüksektir. Kadına değer vermeyen, onu hor gören ve yok sayan ülkeler ise geri kalmaya mecburdur. Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ileri görüşlülüğü ile kadınlarımıza o dönemde birçok hak tanımıştır. Ve bu sayede kadınlarımız toplumsal, siyasal ve sosyal hayatta ülkemizin gelişmesine büyük katkıda bulunmuştur. Mustafa Kemal Atatürk’ün kadınlara göstermiş olduğu önemi, bizler de Merkezefendi Belediyesi olarak gösteriyoruz. Merkezefendi’de kadınların ve çocukların önceliği, pozitif ayrımcılığı var. İlçemizde yaşayan kadınlarımızın sosyal, kültürel ve ekonomik hayat içerisinde hak ettikleri yeri almaları için daha çalışıyoruz ve çalışmaya da devam edeceğiz, bunun için söz veriyoruz. Kadınların karşılaştığı şiddetin, cinayetin, tacizin ve tecavüzün ortadan kalktığı, kadınlarımızın sosyal, sanatsal, akademik ve ekonomik alanda elde ettikleri başarılarla, katkılarla anıldığı bir hayat, bir dünya diliyorum. Bu duygu ve düşüncelerle tüm kadınlarımızın 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü kutluyorum."

MUSTAFA ŞEVİK (BULDAN BELEDİYE BAŞKANI)
"Kahraman ve fedakar Türk kadınının hak ettiği yerlerde olması, layık olduğu sosyal, siyasal ve ekonomik sıçramalar yaşaması bizim tehir edemeyeceğimiz bir gayedir. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde, nerede yaşarsa yaşasın ülkemizin tüm hanımefendilerine en iyi dileklerimi sunuyorum. Aziz şehitlerimizin muhterem annelerine en derin hürmetlerimi bildiriyor, şiddet ve cinayete kurban giden tüm kızlarımızı, kadınlarımızı rahmetle anıyorum."

HÜSEYİN İNAMLIK (TAVAS BEELDİYE BAŞKANI)
“Kadınlar, sevgisi ve şefkati ile yaşamımızın her anında yanımızda olan, bizleri dünyaya getiren, büyüten en değerli varlıklarımızdır. Dünyamız onların varlığı ile güzelleşmekte, geleceğimiz onların emekleri ile şekillenmektedir.
Türk kadınlarımız, bu topraklarımızın vatan kılınması için eşsiz mücadeleler vermiş, vatan, bayrak ve millet sevdasıyla evlatlarını cepheye göndermiş, bu uğurda kendileri de savaşmışlar ve tarihimizde kahraman Türk kadınları olarak yerlerini almışlardır.

Dünyanın hiçbir yerinde görülmemiş mücadeleler veren Türk kadını, sosyal, ekonomi, eğitim, sağlık, bilim ve sanat gibi pek çok alanda başarı ile yer almaktadırlar. Aile kurumunun temel taşı olan kadınlarımız, büyük bir özveri ve fedakarlıkla sağlıklı ve mutlu bir toplum olarak ülkemizi daha aydınlık yarınlara taşıyarak, toplumsal gelişmemize katkı sağlamaktadırlar. Bu vesileyle, toplumumuzun yapısını güçlendiren, hayatımızın her anına dokunan, anlamlandıran ve güzelleştiren kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutlarım.”

BÜLENT NURİ ÇAVUŞOĞLU ( CHP DENİZLİ İL BAŞKANI)
“Kadının sosyal ve ekonomik anlamda yükselmesi, toplumda hak ettiği yeri alması, şiddete maruz kalmaması için gereken ortamın yaratılması, İstanbul Sözleşmesi’nin bir an önce uygulamaya konulması gerekmektedir. Ülkeler, kadınları kadar özgürdür.

Kadın cinayetleri ve kadına yönelik şiddet yıldan yıla artış gösterirken, yalnızca son altı yılda 2 binin üzerinde kadın katledildi. Önceki gün Çal’da işlenen kadın cinayeti yine yüreklerimizi dağladı. Her gün yeni bir kadın cinayeti ile uyanır hale geldik. Adalet Bakanlığı’nın verilerine göre 2003 ile 2018 yılları arasında kadın cinayetleri yüzde 392 arttı. Bugün gelinen noktada, 19 yıllık AKP iktidarının cinsiyet eşitliği konusunda bütün dengeleri kadınlar aleyhine çeviren politikaları, kadınları hayatın her alanında eşitsiz bir hayata mahkum ediyor. Türkiye’de son yıllarda artarak çığ olan şiddet eğilimine, cinayet, yaralama, taciz ve tecavüz olaylarının hepsinin temelinde yıllardır şiddeti öven ifadelerin olduğu, yadsınamaz bir gerçek. Ekonomik kriz ve neden olduğu işsizlik, her gün yapılan zamlar ve yoksulluk da, sosyal bozulmalara ve şiddete neden oluyor. Kadına yönelik şiddeti ve kadın cinayetlerini konuşurken bu gerçeği de unutmamak gerekiyor.

Toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin belirgin bir şekilde yaşandığı ülkemizde, sosyal yaşamdan, hukuksal alandan ve iş yaşamından mahrum bırakılan kadınlarımız bir de şiddete ve işkenceye maruz kalmaktadır. Sadece cinsiyetinden dolayı ikinci sınıf vatandaş muamelesi gören, aile içi şiddete maruz kalan, eğitimine izin verilmeyen, yasal haklarını bilmeyen ve ezilen kadınların bu sorunlarının çözümü için el ele vermek zorundayız. Toplumsal iyileşmenin sağlanması, şüphesiz öncelikle kız çocuklarımızın önündeki engellerin kaldırılması ve gündelik sosyal yaşama katılmalarıyla mümkün olacaktır. Ulu Önderimiz Atatürk sayesinde 1935 yılında seçme ve seçilme hakkına sahip olan Türk kadını, ülke yönetiminde de daha fazla söz sahibi olmalıdır. Çünkü daha özgür, aydınlık bir Türkiye’yi yeniden inşa edecek olanlar kadınlarımızdır. Tüm dünyadaki kadınların, haklı çabalarının karşılık bulması umuduyla 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kutlu olsun.”

RAZİYE AKIŞIK (İYİ PARTİ DENİZLİ İL BAŞKANI)
‘Sizin en hayırlınız kadınlara karşı en iyi davrananınızdır’ buyururlarken son yıllarda giderek artan kadına şiddet eğilimleri dayanılmaz ve yürek yakan bir hale gelmiştir.

Aslında yapılması gereken çok basit şeyler var. Kadınları öldürmeyeceksiniz, dövmeyeceksiniz, sövmeyeceksiniz, yermeyeceksiniz, yargılamadan anlamaya çalışacaksınız. Göreceksiniz o zaman kadının elinin değdiği her şey güzelleşecektir. Kadınlar hepimize bir anne, evlat, kız kardeş, hayat arkadaşı, can yoldaşı, bir dost olmuştur. Hayatımızın her alanında, işimizde, aşımızda, gönlümüzde, ruhumuzda, dünümüzde ve yarınımızda vardır, var olmaya devam edeceklerdir. Kadınlar insanlık tarihinin yorulmak bilmeyen emekçileri, karşılıksız sevgileri sabır ve merhametleriyle hayatlarımıza şekil veren en değerli varlıklardır. Kadınlara gereken ilgi ve alakayı gösteremeyen, eğitemeyen, layık olduğu değerleri veremeyen toplumlar gelişemez, huzurlu ve mutlu olamazlar. Ailenin en temel direği olan kadınlara toplum içinde hak ettiği değeri ve kıymeti vermeyen bir ülkede hiçbir şey bir adım dahi ileri gitmemiştir. Toplumun en temel taşı olan kadınlara yönelik günden güne artan şiddet eğilimlerini her gün haberlerde görüyor, her gün hayatını kaybeden başka bir kadının arkasından üzülüyoruz. Ülke olarak 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne hazırlanırken, iki gün öncesinde 2 kadın cinayeti işlenmiş, bir kadında çocuğunun gözü önünde öldüresiye dövülmüştür. Her gün bir önceki gün ölen kadınlarımızın ismini unuttuğumuz ‘Türkiye’de kadın olmak zor, ama kadın ölmek kolay’ olmuştur.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü vesilesiyle kadınlara yönelik şiddetin nedenleri bir an önce araştırılmalı, gereken önlemler vakit geçmeden alınmalıdır. Kadınlarımızın maruz kaldığı tüm kötülükler toplum olarak hepimizin en büyük ayıbı olarak görülmeli, yapılan yanlışlardan bir an önce vazgeçilmelidir.

Kadına şiddeti en aza indirgemenin tek yolu yetişkinler için caydırıcı ve işleyen yasalar, çocuklar için ahlaki değerler eğitimidir.”

MÜJDAT KEÇECİ (DENİZLİ SANAYİ ODASI YÖNETİM KURULU BAŞKANI)
“Eğitimli, cesur ve özgüven sahibi kadınların sayısındaki artış, tüm toplumun yücelmesini sağlayacaktır. Bizler bu özelliklere sahip kadınlarımızı ne yazık ki işgücü piyasasına kazandıramıyoruz. İşgücü piyasasına dahil olan kadınlarımıza ise eşitlik fırsatı tanımıyoruz. Halbuki bizim ülke olarak üreten ve ürettiren kadınlara çok ihtiyacımız var. Akademik araştırmalar kadınların işgücüne katılımındaki %1’lik bir artışın büyümede de %1’lik bir artışla sonuçlanacağını ortaya koyuyor. Toplumsal cinsiyet eşitliğinin uygulamada kendine yer bulduğu, kadınlarımızda birlikte ürettiğimiz ve onlarla birlikte büyüttüğümüz bir ekonomiye kavuşmak ümidiyle tüm emekçi kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutluyorum.”

İBRAHİM TEFENLİLİ (DENİZLİ TİCARET BORSASI YÖNETİM KURULU BAŞKANI)
“Toplumumuzun kalkınmasında büyük bir öneme sahip olan kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü en samimi, içten duygularımla kutluyorum. Onların ellerinin değdiği her şeyin daha güzel olduğunu görüyoruz. Kadınların ekonomide, siyasette, sosyal hayatta daha çok yer alması için hep birlikte gayret göstermeliyiz. Tarih boyunca kadınları başının üstünde tutan bir millet olarak onlara uygulanan şiddetin son bulması için de gayret göstermeli, kadın şiddetine yönelik farkındalığı arttırmalıyız. Bu duygu ve düşencelerle başta şehit anneleri ve eşleri olmak üzere, toplumumuzu ve hayatımızı güzelleştiren tüm kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar gününü bir kez daha tebrik ediyor, onlara hayatları boyunca mutluluklar diliyorum.”

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman...
Ege’nin iki önemli kenti Denizli ve Muğla yangınlarla boğuşuyor. Buldan, Tavas ve Sarayköy’de çıkan...

Haberi Oku